Globalizace a mýdlo z Aleppa

9. 08. 2017 9:59:30
Společně s pár lidmi z Kolumbie, Portugalska a USA jsem tento víkend dostal v Berlíně mýdlo ze syrského Aleppa, a to z rukou japonské choreografky dlouhodobě žijící v New Yorku.

Proč o tom píši... Zní to trošku zamotaně, ale nic až tak zvláštního to není. A ani to mýdlo nikterak mimořádně nevypadá. Spíš mi připomíná to, se kterým prala moje prababička prádlo. A právě na ni jsem si v ten okamžik vzpomněl. Matka mé babičky totiž v životě nebyla dál jak ve Varnsdorfu. My jsme však zvyklí cestovat po celém světě a zboží z druhého konce planety nebo dokonce z válkou zmítaného města je pro nás samozřejmostí. Vzpomněl jsem si také na to, jak se mě před dvaceti lety kdosi ptal, co je to globalizace. Tehdy nový termín, který lidé moc nechápali. Dnes bych mu místo dlouhého vysvětlování ukázal právě to mýdlo.

Žijeme v době, kde velice snadno můžeme díky sociálním sítím sdílet své zážitky s lidmi na druhém konci světa. Snadno si objednáme zboží z jiného kontinentu. Můžeme velice snadno cestovat napříč planetou. V restauraci v Thajsku si můžeme dát stejný chlazený nápoj, jaký si kupujeme u nás ve večerce. Při nákupu v supermarketu v Sydney nemáme problém u samoobslužné pokladny, neboť používá stejný systém jako Tesco. Naše oblečení šijí lidé v Bangladéši a vzácné kovy v našem mobilu se těží uprostřed Afriky. Džíny máme z americké bavlny a Američany zase obléká Čína. Globalizace je něco, co před dvaceti lety v našich hlavách ještě moc neexistovalo a dnes je to něco, na čem stojí náš každodenní život. Je to spousta výhod, kterých si užíváme, a které dělají náš život lehčí. Svět propojený do všech detailů však není jen o braní a čerpání bonusů, ale měl by být také o globální zodpovědnosti.

Když v našich čokoládách může být palmový olej z Indonésie, měli bychom také přijmout zodpovědnost za to, že na Borneu jsou kvůli němu ničeny pralesy. Jestliže se oblékáme do triček šitých na dálném východě, měli bychom také přijmout zodpovědnost za to, že je tam šijí děti. Pokud si dáváme na stůl růže z hypermarketu za 59,- korun, měli bychom také přijmout zodpovědnost za to, že v Keni vysychají jezera. Pokud jsou zbraněmi vyrobenými u nás ničena města na předním východě, měli bychom přijmout zodpovědnost také za lidi, kteří před touto válkou prchají.

My ale odvrácenou tvář globalizace nechceme vidět. Jako by neexistovala. Jsme zvyklí pouze brát a nepřijímat své povinnosti a zodpovědnost. To, že se dnes máme lépe než před třiceti lety, není díky tomu, že bychom více a lépe pracovali, ale právě díky globálnímu propojení světa. Díky tomu, že jsme se stali součástí tržní ekonomiky můžeme žít z levné práce lidí na druhém konci planety. Blahobyt, ve kterém si tu dnes hovíme, a do kterého se snaží dostat migranti, jsme si však nevybudovali. My jsme si ho výhodně vyobchodovali a dost pod cenou. Nemůžeme se proto divit, že onen globální svět po nás občas chce něco zpět.

Autor: Jindřich Bartovanec Havlík | středa 9.8.2017 9:59 | karma článku: 25.46 | přečteno: 2182x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Ladislav Pokorný

Vláda by měla zvážit nařízení, kterým bude stanoveno, že v Česku se už žije líp

Pan premiér se v médiích opakovaně vyjádřil, že díky vládě se občanům žije už jen lépe a že téměř vše bylo vyřešeno. Tuto skutečnost by však bylo vhodné vtělit do vládního nařízení, neboť je smutné, že ne všichni občané to chápou.

28.3.2024 v 16:51 | Karma článku: 31.72 | Přečteno: 450 | Diskuse

Jan Pražák

Mají mít staří lidé přednost?

Ráno jsem vstala levou nohou. Začalo to už předchozí večer, vnučka mi říkala do telefonu, že tam u nich přepadl nějaký mladý mizera staříka, který sotva chodil. Okradl ho a srazil na zem, až si ten pán pohmoždil ruku a odřel tvář.

28.3.2024 v 14:34 | Karma článku: 27.20 | Přečteno: 1572 | Diskuse

Jan Ziegler

Komunistický guru Marx byl vykořisťovatelem a hrubým člověkem

Na zakladateli vědeckého socialismu toho nebylo moc vědeckého a dělníky vůbec nemusel. Viděl v nich pouze nástroje (užitečné idioty), které svrhnou kapitalismus. Nenáviděl Židy a Slovany včetně Čechů.

28.3.2024 v 13:30 | Karma článku: 16.46 | Přečteno: 257 | Diskuse

Rudolf Pekař

Bacha na sváteční cyklisty

Začátek jara přináší nejen kvetoucí přírodu, ale také návrat cyklistů na silnice. Bohužel, spolu s nimi se objevují i tzv. sváteční cyklisté, kteří se chovají neopatrně a nezodpovědně.

28.3.2024 v 12:17 | Karma článku: 6.19 | Přečteno: 192 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Velký pátek jako příležitost

Už několik let je v "portfoliu" státních svátků i Velký pátek, který by mohl být vhodnou příležitostí k uvědomění si tzv. evropských hodnot, s nimiž se poslední léta mediálně žongluje.

28.3.2024 v 9:34 | Karma článku: 17.53 | Přečteno: 258 | Diskuse
Počet článků 26 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3752
Kdo jsem? Přál bych si napsat: člověk, který je spokojený s okolním světěm... obávám se ale, že pak bych si blog nezaložil.

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...