Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Češi jsou jednoduše lepší lidé

5. 02. 2016 11:46:19
V jednom ze svých posledních vyjádření vznesl německý prezident Joachim Gauck na naši adresu námitku „Proč solidaritu s pronásledovanými odmítají země, jejichž občané se jí sami dočkali?“

Odpověď na tuto otázku je v podstatě velmi jednoduchá. Až by se dalo říci, že je zbytečné se ptát. Výstižně ji na svém facebookovém profilu vyjádřila jedna vlastenecká skupina, která v deseti bodech radí imigrantům, proč se vyhnout Česku. Desátá - proložená - rada zní „Polovina národa má doma psa a toho má raději než uprchlíky.“

Lépe to vystihnout nelze. Ano, zvíře je nám bližší než člověk. Češi ve většině případů pomoc uprchlíkům odmítají. Bojí se jich, považují je za méněcenné, primitivní, vypočítavé a spatřují v nich riziko pro naši kulturu, tradice a budoucnost. Paradoxní je, že přestože se nám uprchlická vlna obloukem vyhýbá, neváháme mluvit o uprchlické krizi. Jedná se však o krizi zcela jinou - krizi humanity. Jednoduše, považujeme se nejen za lepší a cennější než jsou ostatní, ale dokonce za lepší a cennější než skutečně jsme. Stačí si uvědomit nakolik imaginární a falešné jsou superlativy, které si přisuzujeme.

Tím nejoblíbenějším je asi tvrzení o křesťanských hodnotách, které chceme bránit. Bohužel, tento argument většinou používají ti, kteří nedokáží odříkat ani Otčenáš, natož si vzpomenout alespoň na polovinu z deseti přikázání. Naše společnost si z křesťanství udělala vyprázdněnou sbírku tradic, jejichž skutečný smysl nechápeme. Vánoce jsou pro nás časem firemních večírků, kdy se těšíme na roční prémie a Velikonoce jsou časem čokoládových zajíčků a opilé mládeže. Ty opravdové atributy jako je milosrdenství, úcta k člověku, obětování se a pomoc potřebným jsme vytlačili kamsi mimo naše zorné pole.

Dalším paradoxem je falešná hrdost na naše národní tradice a jejich atributy. Vítáme jakýkoli módní výstřelek ze západní Evropy či Ameriky, ale šátek na hlavách muslimských žen v nás vzbuzuje hysterii. Přestože pokrývka hlavy vdaných žen byla neodmyslitelnou součástí našeho venkova, oděvů řádových sester a národních krojů od západních Čech po Moravu, v tomto případě nám z nepochopitelných důvodů vadí. Tedy, sami jsme z nich pochopitelné důvody udělali tím, že jsme je zaobalili do našeho boje za práva žen. Skutečnost, že muslimské ženy se zahalují dobrovolně (stejně jako generace našich babiček) jaksi přehlížíme.

Paradoxní je také naše adorace demokracie a výdobytků západního světa jako jsou mezinárodní úmluvy a lidská práva. Ta však pro nás mají cenu jen tehdy, týkají-li se nás samých. Jasným příkladem je Ženevská úmluva o uprchlících z roku 1951, kterou jsme sice přijali, ale najednou ji popíráme. Lidi prchající před válkou označujeme za ilegální přistěhovalce a mezinárodní právo, dle kterého jsme povinni jim pomoci, odmítáme. Ostatně jiným příkladem je kauza neškodně působícího zákazu vstupu uprchlíků do bazénů a veřejných lázní. Nepodobá se to situaci, kdy Židé za druhé světové války nesměli chodit po chodnících a černoši v autobuse nesměli sedět na místech pro bělochy? Argument, že se jedná o ochranu žen před obtěžováním, nemůže obstát v porovnání s čísly, kolik našich žen je námi samotnými vystaveno domácímu násilí, šikaně a ponižování.

Ostatně náš domnělý negativní postoj k násilí nás také dělá lepšími lidmi. Samozřejmě také neoprávněně. Vítáme jakoukoli zmínku o násilí ze strany uprchlíků, abychom se ubezpečili, že jsme kultivovanější než oni, ale násilí na nich zcela přehlížíme. Jen za loňský rok v Německu evidují přes tisíc útoků na imigranty. Včetně mnoha žhářských útoků na ubytovny, kde spaly i děti. Nezletilí imigranti jsou pak druhou stranou kabátu naší ostudy. Dá-li se to ještě ostudou vůbec nazvat. Po příchodu do Evropy se totiž ztratilo přes deset tisíc dětí a nezletilých uprchlíků. Jen v Řecku toto číslo činí 5000. Jak stroze konstatuje Interpol, malí běženci nejspíše padli do rukou organizovaných gangů pedofilů a obchodníků s lidmi. Ano, i taková je naše Evropa, jejíž hodnoty tak vyzdvihujeme a tvrdíme, že je dokonalá.

Naše kultivovanost a vyšší inteligence je pak argumentem číslo jedna. Stačí si však přečíst příspěvky na sociálních sítích a internetových diskusích, kde houfy pravověrných Čechů volají po odstřelení premiéra a otevření koncentráků pro nepřizpůsobivé. Bohužel, nic nového. Teorii o nadřazenosti prosazovali už nacisté a my jejich myšlenky jen oprašujeme. Smutné na tom je, že lidé s těmito názory jsou v politice a přednášejí na vysokých školách.

Ne, nejsme lepší lidé. Ve světle dnešních událostí nejsme ani dobří lidé.

Autor: Jindřich Havlík | pátek 5.2.2016 11:46 | karma článku: 17.02 | přečteno: 1238x

Další články blogera

Jindřich Havlík

Globalizace a mýdlo z Aleppa

Společně s pár lidmi z Kolumbie, Portugalska a USA jsem tento víkend dostal v Berlíně mýdlo ze syrského Aleppa, a to z rukou japonské choreografky dlouhodobě žijící v New Yorku.

9.8.2017 v 9:59 | Karma článku: 19.88 | Přečteno: 1450 |

Jindřich Havlík

Pride – útok na tradiční rodinu

Pride – týdenní festival LGBT – znovu otevřel otázku tradiční rodiny. A v podstatě ji otevřel sám Ústavní soud, který nedávno uznal, že dítě může mít za rodiče dva muže.

4.8.2017 v 12:52 | Karma článku: 39.08 | Přečteno: 6641 |

Jindřich Havlík

Den romského holocaustu. A neb, proč vepřín v Letech nebourat.

Z noci z 2. na 3. srpna si připomínáme vyvraždění posledních vězňů v cikánském táboře Auschwitz-Birkenau. Dá se očekávat, že vyvěšování romských vlajek, které událost doprovází, bude opět doplňovat diskuse o prasečáku v Letech.

2.8.2017 v 9:20 | Karma článku: 45.40 | Přečteno: 28173 |

Jindřich Havlík

Nejvyšší čas zastat se prezidenta

Po kritice hlavy státy, která se na Miloše Zemana snesla po včerejší demisi-nedemisi předsedy vlády, je nejvyšší čas se ho zastat.

5.5.2017 v 14:02 | Karma článku: 36.77 | Přečteno: 3351 |

Další články z rubriky Ostatní

Libuse Palkova

Jak balit ženský

Každý chlap má svůj recept, jak balit holky-někdo je takzvanej ukecávač, jinej na to jde přes fyzično a vystavuje svaly vymakaný ve fitku, jinej přes dárky, další pak slíbí hory doly a pak zmizí...

16.8.2017 v 19:02 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 53 | Diskuse

Martina Studzinská

Dobrodružství, na které se nezapomíná

Boby seděl v autě popojížděl pomalu v koloně. Nevěděl, co zažije, až se tahle kolona rozjede. Nedokázal si to ani představit. Přejížděl totiž do Československa skrz takzvanou železnou oponu a psal se rok 1968.

16.8.2017 v 18:27 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 62 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Homosexuální kontra tradiční rodiny a bonobové

V souvislosti s Prague Pride přišli odpůrci práva hlavně homosexuálů na zákonem zakotvenou „normální“ rodinu tradičně s tím, že by něco takového ohrozilo „tradiční rodinu“. A kde je řečeno, že tradiční rodina je to pravé ořechové?

16.8.2017 v 16:17 | Karma článku: 10.04 | Přečteno: 335 | Diskuse

Petr Karas

Ze všech národů máme ten nejvyvinutější smysl pro humor. Proto se neusmíváme.

Humoristy máme skvělé, nekonečné televizní medailony herců-humoristů jsou v televizi skoro každý den. Máme ohromný smysl pro humor a skvělé vtipy. Umíme se sami sobě smát, až padáme v divadlech ze židlí. Ale ulicí kráčíme chmurně.

16.8.2017 v 14:17 | Karma článku: 17.21 | Přečteno: 485 | Diskuse

Jan Klar

Správnej chlap nikdy nebrečí

Viktor se po dlouhá léta snažil, aby ze svého syna vychoval chlapa. Byl to přece jen jeho nejstarší kluk, který by měl jít v otcovských stopách. Na tom nemůže nic změnit žádný politický režim nebo nová doba.

16.8.2017 v 12:06 | Karma článku: 16.00 | Přečteno: 1103 | Diskuse
Počet článků 20 Celková karma 34.79 Průměrná čtenost 2982
Kdo jsem? Přál bych si napsat: člověk, který je spokojený s okolním světěm... obávám se ale, že pak bych si blog nezaložil.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.