Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé jako žvýkačky

5. 10. 2015 9:07:00
„Vynikající video ukazující, že imigrace nejen nic neřeší, ale navíc také škodí - všem.“ Tak zní český titulek krátké přednášky amerického novináře Roy Becka, ve které názorně vysvětluje, proč by Američané neměli přijímat migranty

Pro lepší názornost používá Roy Beck žvýkačky. Každá žvýkačka v jeho šestiminutové přednášce pak představuje jeden milion legálních imigrantů, které Spojené státy (v průměru každý rok) přijímají a to již od roku 1990. „Kdo si z celého světa zaslouží naši humanitární pomoc?“ Táže se hned v úvodu a následně definuje, kdo je dle Světové banky chudý. Je to ten člověk, který denně vydělává méně jak 2 dolary. Beck pak na stůl pokládá první dvě dózy s 650 žvýkačkami, které symbolizují chudé obyvatele Afriky. Další dvě nádoby obsahují ještě více žvýkaček, které představují 890 milionů chudých v Indii. Pak 480 žvýkaček pokrývající chudobu v Číně a ještě dalších „srdcervoucích“ 810 milionů chudých ze zbytku Asie. A konečně 105 žvýkaček představujících chudé z Latinské Ameriky. Celkem 3 miliardy lidí, kteří denně vydělávají méně, než dva dolary za den jsou na stole před Beckem zastoupeny barevnými žvýkačkami ve vysokých dózách. A protože nejvíce imigrantů přichází do USA z Mexika, kde lidé vydělávají více než 2 dolary denně, pokládá Beck na stůl dalších 2600 žvýkaček, které představují chudé, jenž vydělávají více, jak 2 dolary denně, ale méně než Mexičané.

Studio je najednou plné skleněných nádob se žvýkačkami a přednáška vrcholí před užaslým publikem. „A co nám naše elity tvrdí? Říkají, že když vezmeme 1 milion imigrantů, tak nějakým způsobem snížíme světovou chudobu.“ Beck bere jednu kuličku z oněch 5600 nahromaděných žvýkaček a vhazuje ji do poháru, který symbolizuje USA. Názorně dokazuje, že každoroční přesun „jedné žvýkačky“ rozhodně světovou chudobu nezmění. Ba naopak. Jak vzápětí říká, imigranti jsou většinou dobře vzdělaní a situovaní lidé, kteří svým odchodem svoji zemi jen ochuzují.

Aby Beck svoji myšlenku ještě více podpořil, začne s každou zanedbatelnou žvýkačkou, přemístěnou do amerického poháru, přidávat do dóz dalších 80 nových žvýkaček. Znázorňuje tak stav, kdy zatímco USA přijmou každoročně milion chudých migrantů, do světa se jich narodí dalších 80 milionů. Netrvá dlouho a skleněné nádoby nestačí. Jsou plné. Žvýkačky z nich začnou padat a kutálí se po studiu. Spektakulární konec přednášky vzbuzuje v lidech nejen úžas, ale i potlesk. Po něčem takovém i ten nejzatvrzelejší zastánce migrantů musí uznat, že tudy cesta nevede. Problém je vyřešen - imigranty nemá cenu přijímat. Všichni nadšeně aplaudují. Tleskají jak Beckovi za jeho geniální prezentaci, tak vlastně i sobě, protože si už nikdy nebudou muset připadat jako necitové, kteří odmítají pomoci člověku v nouzi. Odmítání imigrantů je totiž od nynějška zcela logické.

Je ale problém skutečně vyřešený? Stačí pouhé konstatování „Pomáhejme chudým v jejich zemích“, kterým přednáška končí, za dostačující? V duchu se ptám, zda si někdo z oněch diváků v publiku a nebo z těch 540 tisíc lidí, kteří toto video shlédli na internetu, položilo otázku: „Jak je vůbec možné, že je na světě tolik chudých?“ Ano, chudí vždy budou, ale jak je možné, že jich je tolik a jejich počet bude stále narůstat?

Odpověď je prostá. Dvacet procent obyvatel této planety (mezi které patříme i my) totiž spotřebovává 80 procent všech světových zdrojů. Vody, nerostných surovin, potravin, energií.... Je to stejné, jako když tisíc korun, které má na jídlo 10 lidí rozdělíte tak, že 8 lidí dostane dohromady 200 korun a 2 lidé zbylých osm set. Přesně tak funguje tento svět. Žádná rovnost, spravedlnost nebo solidarita. To jsou jen prázdné pojmy, které v konfrontaci s realitou postrádají obsah. Nejsme ale právě my ti, kteří na to jednou doplatí? Pokud nezměníme způsob svého života, nemůže očekávat nic jiného, než že nás těch zbylých 5,6 miliardy „žvýkaček“ jednou sežvýká. A nikoli neprávem.

Autor: Jindřich Havlík | pondělí 5.10.2015 9:07 | karma článku: 9.48 | přečteno: 409x

Další články blogera

Jindřich Havlík

Globalizace a mýdlo z Aleppa

Společně s pár lidmi z Kolumbie, Portugalska a USA jsem tento víkend dostal v Berlíně mýdlo ze syrského Aleppa, a to z rukou japonské choreografky dlouhodobě žijící v New Yorku.

9.8.2017 v 9:59 | Karma článku: 19.88 | Přečteno: 1450 |

Jindřich Havlík

Pride – útok na tradiční rodinu

Pride – týdenní festival LGBT – znovu otevřel otázku tradiční rodiny. A v podstatě ji otevřel sám Ústavní soud, který nedávno uznal, že dítě může mít za rodiče dva muže.

4.8.2017 v 12:52 | Karma článku: 39.08 | Přečteno: 6641 |

Jindřich Havlík

Den romského holocaustu. A neb, proč vepřín v Letech nebourat.

Z noci z 2. na 3. srpna si připomínáme vyvraždění posledních vězňů v cikánském táboře Auschwitz-Birkenau. Dá se očekávat, že vyvěšování romských vlajek, které událost doprovází, bude opět doplňovat diskuse o prasečáku v Letech.

2.8.2017 v 9:20 | Karma článku: 45.40 | Přečteno: 28173 |

Jindřich Havlík

Nejvyšší čas zastat se prezidenta

Po kritice hlavy státy, která se na Miloše Zemana snesla po včerejší demisi-nedemisi předsedy vlády, je nejvyšší čas se ho zastat.

5.5.2017 v 14:02 | Karma článku: 36.77 | Přečteno: 3351 |

Další články z rubriky Ostatní

Libuse Palkova

Jak balit ženský

Každý chlap má svůj recept, jak balit holky-někdo je takzvanej ukecávač, jinej na to jde přes fyzično a vystavuje svaly vymakaný ve fitku, jinej přes dárky, další pak slíbí hory doly a pak zmizí...

16.8.2017 v 19:02 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 53 | Diskuse

Martina Studzinská

Dobrodružství, na které se nezapomíná

Boby seděl v autě popojížděl pomalu v koloně. Nevěděl, co zažije, až se tahle kolona rozjede. Nedokázal si to ani představit. Přejížděl totiž do Československa skrz takzvanou železnou oponu a psal se rok 1968.

16.8.2017 v 18:27 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 62 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Homosexuální kontra tradiční rodiny a bonobové

V souvislosti s Prague Pride přišli odpůrci práva hlavně homosexuálů na zákonem zakotvenou „normální“ rodinu tradičně s tím, že by něco takového ohrozilo „tradiční rodinu“. A kde je řečeno, že tradiční rodina je to pravé ořechové?

16.8.2017 v 16:17 | Karma článku: 10.04 | Přečteno: 335 | Diskuse

Petr Karas

Ze všech národů máme ten nejvyvinutější smysl pro humor. Proto se neusmíváme.

Humoristy máme skvělé, nekonečné televizní medailony herců-humoristů jsou v televizi skoro každý den. Máme ohromný smysl pro humor a skvělé vtipy. Umíme se sami sobě smát, až padáme v divadlech ze židlí. Ale ulicí kráčíme chmurně.

16.8.2017 v 14:17 | Karma článku: 17.21 | Přečteno: 485 | Diskuse

Jan Klar

Správnej chlap nikdy nebrečí

Viktor se po dlouhá léta snažil, aby ze svého syna vychoval chlapa. Byl to přece jen jeho nejstarší kluk, který by měl jít v otcovských stopách. Na tom nemůže nic změnit žádný politický režim nebo nová doba.

16.8.2017 v 12:06 | Karma článku: 16.00 | Přečteno: 1103 | Diskuse
Počet článků 20 Celková karma 34.79 Průměrná čtenost 2982
Kdo jsem? Přál bych si napsat: člověk, který je spokojený s okolním světěm... obávám se ale, že pak bych si blog nezaložil.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.